Věřte – nevěřte, kam až vás může zavést OpenStreetMap?

Praha, 30. listopadu 2015 - Během našich terénních průzkumů se občas dostáváme do velmi zajímavých míst a situací. Navštívili jsme obec Havaj, která ale bohužel nemá moře, překonávali stádo krav, jež bezstarostně kráčelo přes cestu, brodili se sněhem a kroupami či se snažili zorientovat ve směsici dopravních značek, jejichž kombinace by málokomu dávala smysl. Ovšem to, s čím jsme se setkali naposledy, předčilo vše. Bohužel se ale tentokrát nejedná o úsměvný zážitek, ale o fakt, který může způsobit závažné problémy.

Každý určitě zná veřejný projekt OpenStreetMap (OSM), jehož cílem je tvorba volně dostupných geografických dat. Projekt se realizuje za přispění komunity uživatelů, tato skutečnost se však projevuje na jeho kvalitě. K tomu, aby někdo mohl mapu volně upravovat a aktualizovat, stačí rychlá registrace na základě emailové adresy a přezdívky. I když dodaný příspěvek nemusí být podle pravidel projektu zahrnut do mapy a může být smazán, je evidentně zřejmé, že velké množství dodaných dat není možné pravidelně a dostatečně kontrolovat a prověřovat a nevhodné nebo nesprávné příspěvky mazat.

Následně pak dochází k překvapujícím a nečekaným situacím, jakou byla ta naše. Na východě Bosny a Hercegoviny, nedaleko města Kupres, vzniklo v OSM zcela vymyšlené, neexistující město. Tedy ne špatná ulice, nesprávně umístěná značka nebo zaniklý obchod. Celé město.

Obrazovka sejmutá z OSM dne 30.11.2015 v konfrontaci s ortofotem z Google Maps.
Obrazovka sejmutá z OSM dne 30.11.2015 v konfrontaci s ortofotem z Google Maps.

Bohužel, realita je taková, že místo moderního či historického města se na tomto území nachází minové pole! Tímto příkladem bychom chtěli upozornit všechny, kteří se na OSM spoléhají, aby někdy nevybuchli. Jedná se o projekt, který by neměl být použitý pro žádné aplikace na profesionální úrovni, a už vůbec ne pro navigační účely. Je vždy lepší si za profesionálně zpracovaná geografická data připlatit, než následně řešit stížnosti a potíže uživatelů, kteří se díky použití dat z projektu OSM dostanou do nečekaných situací. Nikdo neví, kolik takových míst, jak jsme výše uvedli, OSM obsahuje. Jisté ale je, že uvedený případ nebude rozhodně jediný.

Proto nezapomeňte - s námi se neztratíte, ale s OSM vás možná už nikdy nenajdou!


Máte nějaké dotazy? Neváhejte se na nás obrátit...

RNDr. Jan Vodňanský - ředitel výrobního oddělení
email:
vodnansky@ceda.cz
telefon: +420 226 220 083


Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací