Získali jsme podporu k inovacím v DOPRAVĚ 2020+

Praha, 25. března 2020 – Milujeme objevování nového! Jsme rádi, když můžeme naše zkušenosti využít pro lepší fungování světa kolem nás. O to víc nás těší úspěch tří projektů ve veřejné soutěži Doprava 2020+. Ve spolupráci se špičkovými odborníky ze soukromých firem i univerzit a za podpory Technologické agentury ČR budeme hledat cesty ke zlepšení dopravy ve městech a zefektivnění agendy dopravních staveb. 
 
 
S pomocí umělé inteligence budeme pracovat na podpoře udržitelné mobility a veřejné dopravy. Podle chování uživatelů a jejich poptávky po mobilitních službách budeme využívat umělou inteligenci k odhadování jejich potřeb. Chodíte městem neradi, když prší? Preferujete sdílené koloběžky před mačkáním se v tramvaji? S kočárkem se raději vyhnete dlouhým schodům? Nechcete, aby vás navigace dovedla do zácpy u stadionu, kde právě skončilo utkání? Takové a mnohé další požadavky bude náš výzkum studovat a snažit se pak předpovídat poptávku po dopravních službách. To vše s cílem udělat cestování městem rychlejší, plynulejší a příjemnější.
 
Dalším tématem výzkumu je využití BIM (Building Information Modeling) pro evidenci dopravních staveb. Každá dopravní stavba bude mít po celý svůj životní cyklus své digitální dvojče – od plánu, přes stavbu a údržbu, až po demolici. To významně pomůže při aktualizaci mapových podkladů o silnicích, tunelech i mostech. Aktuální mapy pak usnadní práci správcům silnic i řidičům (např. při vysílání dopravních informací) a pomohou i při zavádění autonomních vozidel do provozu.
 
Budeme zkoumat možnosti lokalizace aut v místech, kam nedosahuje satelitní signál. Typicky je to v tunelech nebo podzemních garážích. Výsledky našeho projektu jistě ocení řidiči při hledání volného parkování nebo správného výjezdu z tunelu. Projekt je zajímavý i pro hasiče, kterým v případě požáru pomůže rychle najít vozidla v zakouřeném tunelu. 
 

Více se o projektech dozvíte zde nebo nám rovnou napište na projekty@ceda.cz

 


Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací